خطرناک ترين غار عميق ايران

نوشته شده توسط:صادق | ۰ دیدگاه
سال گذشته حوالي همين روزها بود که خبر کشف دومين غار عميق کشور با عمق 375 متر روي خروجي خبرگزاري ها قرار گرفت. غاري که محلي ها به نام سم مي شناختند و تا پيش از کاوش گروه کوهنودي و غار نوردي قابوس گنبد تنها چند متر ابتدايي آن شناسايي شده بود. بعد از آن بود که گروه هاي غارنوردي زيادي راهي «سم» شدند تا بعد از گذشت يک سال 21 چاه از اين غار پر رمز و راز كشف کنند. غار سم در ارتفاعات 1700 متري کوه خواجه قنبر در منطقه ناميج گاليکش قرار دارد که پيشينه کشف آن به حدود دو سال قبل برمي گردد. غاري با دهليزها، طاق‌هاي زيبا که وجود آب در آن، جلوه خاصي دارد.
 
نمايش اندازه واقعی
در بدو ورود به اين غار مسير تنگ و باريکي که به خرچنگ رو معروف است آغاز مي‌شود؛ ولي برخلاف خرچنگ رو‌هاي غار پروا (اولين غار عميق ايران)، تنگناهاي اين غار تمامي ندارد و اغلب مسير را بايد به يك سمت حركت كرد و حتي امكان برگرداندن سر وجود ندارد. بنابراين اگر شما جزو غارنوردان آماتور و يا حتي نيمه حرفه اي به حساب مي آييد، فکر سفر به سم را از سرتان بيرون کنيد! به خصوص که از چاه 19 به بعد دماي هواي درون غار كاهش مي‌يابد و به 6 درجه سانتيگراد مي‌رسد و بايد براي گرم كردن بدن برنامه‌ريزي كرد در غيراين صورت خطر سرمازدگي وجود دارد. براي آنکه عمق فاجعه را بهتر درک کنيد بايد بگوييم که خيلي از غارنوردان حرفه اي که از غار سم بازديد کرده اند، معتقدند که امدادرساني در اين غار به علت دشواري مسيرها، بسيار سخت و در برخي شرايط غيرممكن است؛ بنابراين تيم هاي بازديد كننده بايد کاملا آماده و مجهز باشند وگرنه يك حادثه ساده و يك دررفتگي جزيي در اين غار مي‌تواند به يك فاجعه تبديل شود!

نمايش اندازه واقعی
معابر و تراورس‌هاي غار سم به قدري تنگ و پر پيچ و خم است كه تنها يك فرد مي‌تواند خود و كيسه بارش را عبور دهد و امكان كمك‌رساني يا حتي همراهي نفر دوم وجود ندارد. علاوه بر اين دهانه چاه هاي غار سم حدود 5 تا 40 متر قطر دارند که در نوع خود جالب توجه و خطرناک است. البته اين وضعيت از چاه سه غار به بعد کمرنگ تر مي شود چرا که پس از آن عرض و ارتفاع غار افزايش مي يابد و تردد راحت تر است.

نمايش اندازه واقعی
تحقيقات درباره قدمت غار سم هنوز به نتيجه قطعي نرسيده اند اما نمونه هاي کشف شده از جمجمه انسان و حيوانات در اين غار نشان دهنده قدمت بالاي آن است. شاهد اين ادعا کشف اسکلت خفاشي است که 10 برابر بزرگتر از اسلکت خخفاش هاي معمولي به نظر مي رسد. خفاش هاي اين غار تقريبا از بين رفته اند و جالب اينکه اکثرا اسکلت ها در يک نقطه جمع شده اند. اما اين استخوان ها تنها نشان زندگي در غار نيستند. نوعي پروانه خاص هم تا چاه چهار وجود دارد که ديواره هاي اين غار آهکي را پر کرده اند.

نمايش اندازه واقعی
براي بازديد از غار سم بايد به بخش گاليکش استان گلستان و نزديکي روستاي نام نيک سفر کنيد و آن . غار در قسمت غربي روستاي نام نيک به فاصله تقريبي 2 ساعت راهپيمايي قرار گرفته است.
    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...